Kto ma dzisiaj imieniny, czyli solenizant a jubilat

jakpisac.pl - solenizant czy jubilat
jakpisac.pl - solenizant czy jubilat

Słów solenizant i jubilat często używa się błędnie. Kim jest solenizant, a kim jubilat? Kiedy możemy określić kogoś tym mianem?

Otóż wystarczy zajrzeć do słownika języka polskiego, aby dowiedzieć się, kiedy użycie powyższych słów będzie poprawne.

Solenizant to według internetowego Słownika języka polskiego PWN ‘osoba obchodząca danego dnia swoje imieniny albo urodziny’.

Jubilat to (według tego samego źródła) ‘osoba, która obchodzi swój jubileusz’. W tym przypadku ważne jest jeszcze zrozumienie słowa jubileusz. Jest to ‘ważna, okrągła rocznica jakiegoś wydarzenia’. Okrągła to znaczy taka, która odbywa się co 5 lat, a więc może być dziesiąta, piętnasta, dwudziesta, dwudziesta piąta itd. Osiemnaste urodziny nie są jubileuszem, ponieważ 18 nie dzieli się przez 5.

Co z tego wynika? Ten, kto ma dzisiaj imieniny albo siódme, jedenaste, trzydzieste ósme urodziny, jest solenizantem, ale nie jubilatem.

Te, kto ma dzisiaj pięćdziesiąte, trzydzieste piąte urodziny lub obchodzi dwudziestolecie pracy zawodowej czy też czterdziestą rocznicę ślubu, jest jubilatem.

Autor: Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

Jedna myśl na temat “Kto ma dzisiaj imieniny, czyli solenizant a jubilat”

Możliwość komentowania jest wyłączona.